Suchość w jamie ustnej inaczej nazywana kserostomią jest dolegliwością, która nie ułatwia życia. Problem skupia się na zmniejszonym wydzielaniu śliny przez ślinianki, może on być spowodowany przyjmowanym lekami, używkami, nieodpowiednią dietą, stresem. Najczęściej osoby zmagające się z kserostomią próbują leczyć się na własną rękę, domowymi sposobami. W momencie, gdy domowe sposoby nie przynoszą efektów, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, gdyż nieleczone kserostomia prowadzi do wielu poważnych problemów zdrowotnych np. do powstawania w jamie ustnej mikro urazów, otarć a te z kolei mogą w następstwie sprzyjać powstawaniu chorób grzybiczych, aft i owrzodzeń.
Suchość w jamie ustnej spowodowana jest niedoborem śliny, która pełni bardzo ważne funkcje w organizmie człowiek, gdyż pomaga w przełykaniu pokarmów, uczestniczy w ich trawieniu dzięki amylazie, reguluje pH w jamie ustnej, nawilża ją, wpływa na prawidłowe działanie kubków smakowych. Kserostomia utrudnia jedzenie, mówienie, przełykanie pokarmów, powoduje powstawanie nieprzyjemnego zapachu w ustach, wzmożone pragnienie.
Przyczyną może być nieodpowiednie nawilżenie organizmu, co przekłada się na nawilżenie jamy ustnej. Dorosły człowiek powinien przyjmować 2-2,5 l wody na dobę. Częste spożywanie słonych i ostrych potraw, używki (alkohol, marihuana, metamfetamina), leki przeciwdepresyjne, przeciwhistaminowe również są przyczynami suchości w jamie ustnej. Pracę ślinianek regulują również hormony, których poziom na pewnych etapach życia ulega wahaniom np. w okresie menopauzy. Pacjenci onkologiczni i po radioterapii najczęściej zmagają się z suchością w jamie ustnej, ale także osoby z zaburzeniami odżywiania (bulimia, anoreksja), osoby po przebytych zatruciach pokarmowych, osoby korzystające z aparatów ortodontycznych , protez zębowych. Suchość w jamie ustnej jest także związana ze stresem, w momencie, gdy stresujemy się i denerwujemy, odczuwamy charakterystyczną „suchość w gardle”.
Jeżeli suchość w jamie ustnej towarzyszy nam przez cały dzień, powinniśmy ograniczyć spożywanie soli, cukrów i ostrych przypraw w codziennej diecie, ograniczyć używki (alkohol, papierosy). Wybierając spośród domowych sposobów, możemy postawić także na żucie śliwek, które wspomagają produkcję śliny, wypijanie siemienia lnianego, które nawilża błony śluzowe czy płukanie jamy ustnej naparem z szałwii, który działa antyseptycznie. Oczywiście na rynku dostępne są różne preparaty przeznaczone dla osób z kserostomią, na rynku znajdziemy także pasty do zębów i płyny do płukania jamy ustnej, stworzone specjalnie dla osób z suchością.
Należy niezwłocznie udać się do lekarza, który po przeprowadzeniu wstępnego badania nakreśli drogę leczenia. Na pewno warto przebadać się w kierunku chorób jamy ustnej, zaburzeń hormonalnych spowodowanych chorą tarczycą, chorób nerek czy cukrzycy.
Suchości w jamie jest ściśle powiązana z tą chorobą, gdzie organizm wytwarza przeciwciała, które atakują własne białka. Objawem tej choroby jest właśnie intensywna suchość w jamie ustnej, która jest spowodowana niedostatecznym wydzielaniem śliny, co z kolei prowadzi do braku wydzieliny w drogach oddechowych i powstania nacieków zapalnych w obrębie płuc.